AUDYT
Coraz większa liczba firm spotyka się z wymaganiem poddania się audtowi weryfikującemu stopień zgodności codziennych praktyk panujących w zakładzie z wymaganiami kodeksów etycznych wskazywanych przez klientów tych firm. Przed każdy audytem przedsiębiorstwo proszone jest zwykle o wypełnienie kwestionariuszy samooceny związanej z danym kodeksem etycznym. Niezbędne jest to ze względu na konieczność dopasowania czasu audytu do wielkości zatrudnienia lub charakteru produkcji, a ponadto daje audytorowi możliwość przygotowania się do audytu. Każdy standard etyczny posiada swoje uregulowania odnośnie czasu trwania audytu i zasad przeprowadzania. Nalezy wspomnieć, że coraz więcej międzynarodowych firm wymagających audytu na godność ze SMETĄ, wymaga aby audyt przeprowadzony został przez audytora zrzeszonego w organizacji APSCA (Association of Proffessional Social Compliance Auditors). Można przyjąć, że standardowy plan audytu wygląda następująco:
1. spotkanie otwierające
Podczas spotkania otwierającego w audytowanym zakładzie, audytor/audytorzy spotykają się z przedstawicielami najwyższego kierownictwa lub właścicieli przedsiębiorstwa. Dobrze jest gdy w spotkaniu tym udział biorą przedstawiciele działu kadr (płaca, czas pracy, rekrutacja pracowników), specjaliści z zakresu BHP i PPOŻ, kierownik produkcji i przedstawiciele pracowników (rady pracowniczej lub związków zawodowych). Powinna nastąpić prezentacja przedstawicieli audytowanego przedsiębiorstwa, omówienie głównych obszarów działalności przedsiębiorstwa, lokalizacji zakładu lub magazynów, potwierdzenie liczby zatrudnionych pracowników, omówienie zakresu i organizacji prowadzonej produkcji, prezentacja audytorów oraz uzgodnienie i potwierdzenie planu audytu. Przedstawiciele firmy powinni również zobowiązać audytora do zachowania tajemnicy i uzgodnić zakres oraz tryb wykonywania dokumentacji fotograficznej przez audytora.
2. wizyta w obszarach związanych z prowadzoną działalnością
Podczas obchodu obszarów związanych z produkcją i magazynowaniem weryfikowane są praktyki występujące w zakładzie a związane z zatrudnianiem nieletnich i dzieci, stosowanie środków indywidualnej i grupowej ochrony zdrowia, zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową (oznakowanie i dostęp do gaśnic, hydrantów, wyjść ewakułacyjnych), oraz przestrzeganie ładu i porządku w miejscu pracy. Audytor może zadawać pytania napotykanym pracownikom odnośnie np. rodzajów sygnałów alarmowych stosowanych w zakładzie czy czasu pracy. Może również podczas tego obchodu wybrać osoby na spotkania indywidualne i grupowe pracowników bez obecności przedstawicieli kierownictwa. Wizytacji podlegają rówież szatnie pracownicze, stołówki i węzły sanitarne. Audytowi poddawane są także pomieszczenia przekazywane okresowo podwykonawcom lub innym firmom świadczącym dla audytowanego zakładu prace (np. budowlane, porządkowe, ochrona itd.). Jeśli na terenie audytowanego zakładu przebywają pracownicy podwykonawców czy agencji pracy tymczasowej to firmy te również podlegają kontroli, a niezgodności stwierdzone w tych firmach idą na konto audytowanego zakładu.